Правила гри в волейбол, позиції, розстановка гравців, як правильно грати і подавати, скільки сетів, схема зон подач на майданчику, правила змагань з волейболу

Волейбол — спортивна гра, історія виникнення якої бере початок з 1895 року. Офіційні правила даного змагання будуть розглянуті в даній статті.

Автор, який створив гру, — Вільям ДЖ. Морган, викладач одного з коледжів Холиока в США. Під час одного із занять він зафіксував двометрову сітку, через яку учні кидали баскетбольну камеру. Цій грі він дав назву «Минтонет», а через пару років вже запустили перший волейбольний м’яч у виробництво.

Нижче наведена теорія, яку необхідно знати для даної гри.

Коротко про правила гри у волейбол

Короткий зміст: майданчики двох команд розділяє сітка, через яку перекидають м’яч так, щоб він опинився в межах поля суперника. Для цього у кожної команди є право торкнутися м’яча 3 рази і також допустимо на блоці торкнутися м’яча.

Гра починається з подачі м’яча, далі слід розіграш до торкання м’ячем поля, вихід за сітку або помилка команди. За виграш у розіграші команда заробляє 1 очко.

Після кожного вдалого розіграшу гравці зсуваються на 1 позицію вперед за годинниковою стрілкою.

Волейбольний майданчик, висота сітки та ігрові зони

За формою ігрове поле симетричне, прямокутна, до його складу входять майданчик і вільна зона.

Схема волейбольного ігрового поля (для збільшення натисніть)

У чоловіків висота сітки дорівнює 2,43 м, а висота жіночої сітки — 2,24 м.

Для школярів: хлопчиків і дівчаток 11-12 років – 220 і 200 см у висоту відповідно, в 13-14 років – 230 і 210 см, 15-16 років – 240 220 див.

Зони волейбольної площадки:

• передня зона, межує з бічними лініями до краю вільної зони;
  • зона подачі знаходиться за кожної лицьової лінії аж до вільної;
  • зона заміни, розташована у вільній зоні, по краях межує з лінії атаки і до місця секретаря;
  • місця для віддалених гравців.

Волейбольний м’яч

Має круглу форму, окружність становить 66±1 см, вага — 270±10 р.

Вага м’ячика для школярів у віці 11-14 років повинен бути 200-250 р. Поверхня м’яча зазвичай з шкіри або її замінників.

Скільки триває матч і скільки сетів у волейболі

Точну тривалість матчу складно визначити, так як один сет триває до 25-ти забитих м’ячів одним із суперників, тому тривалість залежить від напруженості ігри і може доходити до 3-х годин.

Гра ділиться на сети, їх кількість варіюється від 3 до 5. Матч буде тривати, поки не буде зіграно 3 переможних сету однієї з команд.

Розстановка гравців у волейболі

Розташування гравців на наступне:

1. Сполучний. Він на третій позиції, прямо під сіткою, і пасує на 2 і 4 точки. Сполучною, як правило, вибирають найбільш високого і професійного людини, він робить передачу м’яча і вирішує, кому блокувати.
  2. Центральні блокуючі — вони блокують атаки суперника, знаходяться в третій зоні.
  3. Діагональні, розташовуються на 1 і 4 точках. Вони здійснюють подачі, комбінації і атакують, ставлять блок. Завдяки їх роботі команда заробляє очки.
  4. Доигровщики, у них активна роль, стоять по обидві сторони від сітки, займають 2 і 4 точки.
  5. Ліберо. Займає другий ряд у 6 зоні. Це домінуючий захисник, його робота полягає в прийомі м’яча і силових ударах.
Дивіться також:  Ручки для кухонних меблів: види, особливості, критерії вибору, асортимент моделей і ціни

Як грати в волейбол

Послідовно і коротко це виглядає наступним чином.

Подача

Подача відбувається за межами задньої лінії майданчика. Подаючий повинен стежити, щоб не переступити лінію. Складніше це зробити гравцю, подає в стрибку.

Очко нараховують якщо:

• м’яч пішов в аут;
  • торкання сітки;
  • приземлився на своєму полі;
  • порушення правил подаючим.

Також противнику переходить право подачі.

Прийом

В основному м’яч приймають гравці задньої лінії.

Після того як м’яч прийнятий, і перед тим як знову опиниться на половині суперника, гравцям дано не більше трьох спроб перепасовки.

Атака

Хід стандартної атаки: хто першим дотиком пасує на сполучного, який потім віддає м’яч атакуючому, третім торканням завершує атакуючий нападаючий удар.

Блокування

Цим прийомом суперник відбиває м’яч.

Регламент

Гра складається з п’яти партій (таймів), але для завершення матчу досить перемоги в трьох. Тривалість кожної партії — до 25 очок, мінімальний розрив дорівнює двом очкам.

Якщо після перших чотирьох таймів трапилася нічия, то слід п’ятий — тайм-брейк, у якому треба набрати 15 очок.

Кожен тайм допускає 6 замін, що не відноситься до ліберо.

Команди переходять на протилежні сторони по завершенню кожного сету, або після восьми очок в тайм-брейку. Після 8 та 16 очок відповідно слідують технічні перерви за 60 секунд.

Тренер може взяти 2 перерви по 30 секунд в кожному таймі.